KF APOLONIA

Apolonia gjen fitoren e 3-të radhazi kunder Gramozit

Posted on: Tetor 19, 2009

“Zonjusha” bën detyrën, duke shënuar 3 gola në portën e Gramozit

Komenti
Asgjë e jashtëzakonshme. Apolonia ka respektuar traditën në shtëpinë e vet, duke fituar me Gramozin, në një ndeshje që ishte menduar që do të shkonte sipas kësaj rrjedhe. Fierakët kanë thyer dhe rekordin vetjak në këtë takim, pasi kanë shënuar për herë të parë plot tre gola në “Loni Papuçiu”, duke shënuar fitoren e tyre më të thellë të sezonit. Përballë një Gramozi modest dhe debutues në superligë, Apolonia është treguar një skuadër kompakte dhe tepër agresive, një ekip që i ka dhënë fare pak mundësi ekipit mik. Në pjesën e parë, miqtë janë mbrojtur disi me fanatizëm dhe janë përpjekur me të gjitha mundësitë që të mos pësonin gol, por cilësitë e sulmuesve fierakë i kanë vënë jo pak në vështirësi miqtë, ku duhet veçuar forma e mirë e portierit Toçi, disa herë shpëtimtar i portës së tij. Pas minutës së 40‑të, Apolonia është më insistuese dhe kërkon që të shkojë në epërsi në pushim të ndeshjes. Rasti më flagrant do të jetë ai i minutës së 45‑të, kur Brkiç ka fituar një 11‑metërsh, por Toçi do t’i mohojë golin kapitenit Haxhibuliç, duke grushtuar në korne. Por vetëm kaq. Portieri mik nuk mund të bëjë dot një gjë të tillë vetëm, pas një minuti, pikërisht nga korneri i fituar pas penalltisë. Qendërmbojtësi i përvojës Edin Ferizoviç është ngritur mbi gjithë të tjerët dhe ka përcjellë në rrjetë një kros të Metos. Eshtë një gol që i jep Apolonisë qetësi dhe komoditet për pjesën e dytë. Fraksioni tjetër i ndeshjes do të fillojë me një furi të pandalshme të fierakëve. 15 minutat e para kanë qenë një dialogim i gjatë i sulmeve fierake dhe poirtierit Toçi. Në minutën e 58‑të, kapiteni Haxhibuliç do të shlyejë gabimin e bërë në pjesën e parë, teksa humbiste penalltinë dhe ka shënuar pas një “valleje dyshe” të tij dhe Brkiçit. Pas kësaj minute, Apolonia luan edhe më e bindur në sigurinë që krijon rezultati dhe do të presë dhe momentin e finalizimit përfundimtar të këtij takimi. Mesfushorit të palodhur Agim Meto nuk kish se si t’i mungonte goli në këtë ndeshje të shkëlqyer që ka zhvilluar dhe këtë ai e ka bërë pikërisht në minutën e 88‑të, duke treguar se është “specializuar” për golat e minutave të fundit, siç kish bërë edhe me Tiranën. Një 3‑0 autoritare dhe e rreptë kjo e Apolonisë së Fierit, që momentalisht gëzon vendin e dytë në renditje. Fierakët kanë të drejtë të festojnë, pasi këtë e kanë merituar përmes lojës së bukur dhe rezultateve të vazhdueshme.

Deklarojnë:
Esad Karishik, trajner i Apolonisë: “Ishte një takim shumë i rëndësishëm për ne. E kam thënë edhe më parë që kemi tri takime shumë të rëndësihme për të luajtur, ku i pari është zhvilluar kundër Gramozit dhe është kaluar me sukses. Nuk ka qenë një ndeshje që ka folur vetëm përmes golave, por Apolonia është dalluar edhe nga loja që ka zhvilluar dhe besoj se tifozët kanë mbetur të kënaqur. Eshtë luajtur një futboll korrekt dhe fair‑play. Dua të përshëndes miqtë për lojën që kanë zhvilluar, pavarësisht rezultatit. Me këtë që kemi bërë sot, të gjithë janë të bindur për forcën tonë. Sekreti i Apolonisë qëndron tek atmosfera dhe psikologjia e grupit, te harmoniteti i plotë i skuadrës. E kam thënë edhe më parë që kjo është Apolonia që kërkojmë: një skuadër me lojë dhe me shumë gola.”
Agim Canaj, trajner i Gramozit: “Kemi zhvilluar një lojë që nuk i përgjigjet aspak rezultatit të takimit. Në 40 minutat e para, skuadra ka funksionuar mirë, është mbrojtur mirë dhe ka pasur një rast të artë për të shënuar. Më pas ka qenë një moment pakujdesie që ka shkaktuar dhe penalltinë. Edhe pjesa e dytë ka filluar me një rast barazimi për ne. Megjithatë, nuk duhet harruar që kemi pasur një ekip me formacion të modifikuar, gjë që krijoi dhe hapësira për kundërshtarin. Në këtë ndeshje, mendoj se na dëmtoi dhe mentaliteti i të qenit skuadër debutantë. Na mbetet shumë për të bërë në ndeshjet e ardhshme. E uroj skuadrën fierake për fitoren e arritur.”

Të veçanta:
– Të pranishëm në tribunën VIP kanë qenë Presidenti i Nderit të Apolonisë, Koço Kokëdhima, presidentët e të dyja skuadrave, Puka dhe Taçi, kryebashkiaku i Fierit, Baftjar Zeqaj, etj.
– Të dy kapitenët e skuadrave kanë qenë dy të huaj. Për Apoloninë, është serbi Sead Haxhibuliç, ndërsa për kolonjarët braziliani Rodriges Oliveira.
– Në minutën e shtatë, ka pasur një replikim në distancë mes Shoshit dhe futbollistit kosovar Hyseni. Gjyqtari Taullau ka nxjerrë kartonin e kuq për qendërmbrojtësin fierak, por më vonë e ka korrigjuar dhe ka nxjerrë nga xhepi kartonin e verdhë.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Tetor 2009
H M M E P S D
« Gus    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Advertisements
Këtë e pëlqejnë %d blogues: