KF APOLONIA

Capa: Apolonia asnjë ndeshje s’e merr lehtë

Posted on: Tetor 17, 2009

Mesfushori Arbër Capa thekson se ekipi njësoj është përgatitur, edhe pse është përballë Gramozi

Eshtë jo vetëm premtuese, por edhe mjaft e mirë gjendja që Apolonia ka në prag të ndeshjes me Gramozin. Skuadra nuk u është ndarë përgatitjeve për këtë takim dhe në të gjitha seancat përgatitore është vënë re përkushtimi, me të cilën futbollistët po punojnë që takimi i radhës të jetë një fitore komode për ta. Me këtë nuk duhet nënkuptuar se fierakët e cilësojnë të lehtë ndeshjen me Gramozin, por duke e vlerësuar në të gjitha drejtimet, konkludohet pa ndonjë vështirësi të madhe se Apolonia është favorite e padiskutueshme dhe se nuk ekziston as fija më e vogël e dyshimit për ndonjë rezultat tjetër të mundshëm.

Kualitetet e Apolonisë, pjekuria që kjo skuadër ka fituar dhe, njëherësh përvoja e njohjes më me detaje e kampionatit të superligës, i japin skuadrës fierake shumë prioritete krahasuar me Gramozin, një skuadër gjithsesi me mjaft kurajë, që i është futur guximshëm kampionatit elitar në Shqipëri. Por kjo nuk mjafton, nëse do të përmendim edhe një detaj tjetër, më përcaktues në këtë takim, pikërisht faktin se 90 minutat do të zhvillohen në stadiumin “Loni Papuçiu” të Fierit, atje ku zotër bëhen tifozët bardhejeshilë, aq të njohur dhe të veçantë për pasionin e tyre në përkrahje të skuadrës.

Megjithatë, edhe pse futbollistët dhe drejtuesit e Apolonisë i kanë llogaritur të gjitha këto, nuk kanë ndenjur duarkryq dhe në pritje të një suksesi që do të vinte vetë, por kanë ardhur duke e kulmuar përgatitjen e tyre, duke qenë gati që Gramozit t’ia diktojnë qysh në çastin e parë se kush është Apolonia dhe me ç’synime vjen në këtë takim. Një vlerësim të matur për këtë ndeshje jep edhe mesfushori i fierakëve Arbër Capa, i cili mendohet të jetë në fushën e lojës që nga minuta e parë në këtë takim. Ish futbollisti i Partizanit ka deklaruar se Gramozi do të jetë humbësi i padiskutueshëm i këtij takim dhe rezultati është e vetmja gjë që nuk ka kaluar ndonjëherë në diskutim nga fierakët.

Përveç kësaj, absolutisht duke mos e vlerësuar Gramozin, sipas Capës, një rëndësi të veçantë do të ketë loja e Apolonisë, pasi bardhejeshilët kërkojnë të kristalizojnë një qëndrueshmëri dhe një stilitet loje të niveleve të larta, pavarësisht rezultatit që shënohet në fund të takimit. “Nuk e kemi lënë pas dore Gramozin dhe nuk po futurojmë pas dy fitoreve që kemi marrë në dy ndeshjet e fundit. Nuk duhet harruar që ndeshja fillon me rezultatin 0 0 dhe të dyja skuadrat kanë numër të barabartë futbollistësh në fushë. Kjo nuk është thjesht një kortezi ndaj kundërshtarëve tanë, por tregon se Apolonia nuk është një skuadër që e ul vigjilencën, cilido qoftë ekipi që vihet përballë. Nuk na interesojnë dhe nuk bëjnë punë aspak rezultatet që kemi marrë ne apo kolonjarët në ndeshjet e para.

Gjithsesi, unë mendoj dhe jam i bindur se do të jemi fitues të kësaj ndeshjeje dhhe fusha do ta tregojë këtë gjë. Do të jemi një skuadër e disiplinuar dhe në asnjë çast të vetëm nuk do të mendojmë ndeshjen të përfunduar, por do të luajmë deri në përfundim të takimit, sepse nuk harrojmë për asnjë moment që duhet të luajmë edhe për publikun tonë,” është shprehur tiranasi i mesfushës fierake, Arbër Capa.

Kelmendi i dëmtuar, Semir Haxhibuliç tre të verdhë
Në vazhdën e përgatitjeve për ndeshjen me Gramozin, pasditen e së mërkurës, skuadra fierake ka zhvilluar edhe një ndeshje kontrolli. Kjo gjë i ka shërbyer stafit teknik me në krye trajnerin Karishik, për të menduar edhe më mirë për formacionin që do të hedhë në fushë kundër Gramozit. Duhet pasur parasysh se për ndeshjen e radhës, fierakët do të vuajnë edhe mungesën e disa futbollistëve. Kështu, Karishik nuk do të ketë në dispozicion Hotin dhe Kelmendin, të cilët janë ende të dëmtuar, por gjithashtu edhe mesfushorin Semir Haxhibuliç, i cili është i pezulluar për shkak të numrit tre të kartonëve të verdhë. Megjithatë, është fakt që Apolonia ka një stol me shumë alternativa dhe skuadra nuk do të ketë të vështirë për të përgatitur një tjetër formacion fitues.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Tetor 2009
H M M E P S D
« Gus    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Advertisements
Këtë e pëlqejnë %d blogues: