KF APOLONIA

Kokëdhima: Majaci shkroi historinë e qytetit tonë

Posted on: Korrik 26, 2009

Presidenti i Nderit të Apolonisë, Koço Kokëdhima, ka vlerësuar figurën e futbollit fierak

Eshtë zhvilluar në mjediset e bashkisë së qyteit të Fierit një takim i jashtëzakonshëm i asamblesë së aksionerëve të sportklub Apolonisë. Qëllimi kryesor i kësaj mbledhjeje ishte përcaktimi i veprimtarive dhe aktiviteteve që do të zhvillon në nderim të figurës së shquar të futbollit fierak, Kujtim Majacit, i cili u nda nga jeta pak ditë më parë. Për të nderuar këtë figurë të futbollit fierak, njeriun që mbajti peshër për vite me radhë tribunën e stadiumit të fierit dhe jo vetëm, asamblea vendosi ngritjen e një muzeu, ndërtimin e një statuje dhe zhvillimin e aktiviteteve të ndryshme. “Kujtim Majaci është një emër i madh në qytetin tonë. Eshtë një emër i madh për sa i përket sportit dhe personalitetit. Majaci vlerësohet për virtytet që ai manifestoi në jetë, ndershmërinë, karakterin, besnikërinë, fisnikërinë, guximin dhe kurajon.

Ky personalitet luajti dhe shkroi historinë e bukur të futbollit të qytetit tonë. Nëse ka pasur ndonjë kulm dhe ndonjë lojtar që të kishte vezullimin dhe shkëlqimin, ai ka qenë pikërisht Majaci. Majaci i dha shumë frymëzim, shumë guxim e shumë krenari qytetarëve në një periudhë të vështirë pluraliste, në një periudhë kur shpresat dhe liritë ishin të pakta dhe ai ishte një figurë bashkimi për njerëzit në një kohë kur ata ishin mjaft të ndarë. Ne dëshirojmë ta përjetësojmë emrin e Kujtim Majacit jo vetëm dhe thjeshtë, sepse kështu i bëjmë respektin, jo vetëm dhe thjeshtë sepse qyteti jonë i është mirënjohës atij, por sepse me veprën dhe personalitetin e tij do të edukojmë të rinjtë e ardhshëm, lojtarët e ardhëshëm të Apolonisë.

Me Majacin dhe historinë e tij ne dëshirojmë t’i japim peshë fanellës së Apolonisë. Ne dëshirojmë të tregojmë se përtej këtyre fanellave që mbajmë në shpinë, është e gjallë një histori shumë e madhe, një histori njerëzish e djemsh të rinj,” – ishin këto fjalët e Presidentit të Nderit, Koço Kokëdhimës, mbajtur gjatë asamblesë së jashtëzakonshme. Ndërkohë një vlerësim të veçantë për futbollistin e ndjerë Majaci ka dhënë edhe kreu i Bashkisë së Fierit, Baftjar Zeqaj, i cili ndër të tjera është shprehur se familjes së Majacit shumë shpejt do t’i dorëzohet edhe tituli “Qytetar Nderi i Fierit”, akorduar nga këshilli bashkiak. Nje veprimtari e tillë do të shoqërohet edhe me një dokumentar kushtuar yllit të futbollit Kujtim Majacit.

Një kupë me dhe një statujë në nderim të Majacit
Drejtuesit e shoqërisë aksionere të “F.K Apolonia”, konkretisht, Presidenti i Nderit dhe donatori kryesor i këtij ekipi Koço Kokëdhima, presidenti aktual i ekipit fierak Endri Puka, si dhe kryetari i Bashkisë së Fierit, Baftjar Zeqo, kanë dalë në një konferencë shtypi, ku në qendër të vëmendjes kanë qenë vendimet e marra nga asambleja e aksionerëve në një mbledhje të jashtëzakonshme në nderim të figurës të legjëndës së futbollit fierak, Kujtim Majacit, që u nda nga jeta para pak ditësh. Ja vendimet që u morën për të nderuar Kujtim Majacin:

1. Fanela me numrin 11 bardhejeshil, që mbante dikur ish futbollisti i njohur i ekipit fierak dhe atij kombëtar, Kujtim Majaci, do të hiqet nga qarkullimi i ekipeve të këtij klubi, duke përfshirë dhe ato zinxhirë dhe do t’i dhurohet një në vit vetëm lojtarit më të mirë të akademisë së futbollit, që do të fillojë funksionimin këtë vit shkollor.

2. Pranë akademisë së futbollit do të ngrihet një muze për të përkujtuar figurën e ish futbollistit Majaci, si dhe të klubit sportiv Apolonia, dhe në pjesën e përparme të këtij muzeu do të vendoset një statujë e këtij futbollisti.

3. Klubi sportiv Apolonia në muajin gusht të çdo viti përpara fillimit të sezonit sportiv kombëtar do të organizojë një turne futbolli me pjesëmarrjen e katër ekipeve të superligës, që do të titullohet “Kupa Majaci”.
4. Të ardhurat e trofeut që do të organizohet në muajin gusht do t’i kalojnë të gjitha familjes Majaci.

5. Bursa e parë e akademisë së futbollit do t’i jepet djalit të ish futbollistit Majaci, që sot aktivizohet me ekipet zinxhir të klubit.


Brkiç vlen më shumë se 150 mijë euro

Për sa i përket çështjes Brkiç, Presidenti i Nderit, Kokëdhima, u shpreh: “Në mesin e sezonit të kaluar ky futbollist na është kërkuar nga një ekip turk me vlerën e 100 mijë eurove, por ne nuk e shitëm. Ndërkohë që tashmë kemi kërkuar 50 mijë euro plus tre kartonë lojtarësh. Në qoftë se një gjë e tillë bëhet e mundur, atëherë ne mund të pranojmë. Ne kërkojmë që në sezonin e ri të kemi një ekip solid e kompetitiv, në mënyrë që të jetë i suksesshëm, ndaj dhe vazhdojmë të jemi në merkato për ta përforcuar atë dhe më tej. Kështu jemi në negociata me 5 lojtarë cilësorë, të cilët jo vetëm do të plotësojnë kërkesat e trajnerit Karishik, por do të krijojnë më shumë alternativa dhe do të rrisin konkurrencën brenda tij.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Korrik 2009
H M M E P S D
« Qer   Gus »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Advertisements
Këtë e pëlqejnë %d blogues: