KF APOLONIA

Apolonia gati të shfaqë “fytyrën” e saj të re

Posted on: Korrik 26, 2009

Fierakët, duke ruajtur grupin, pa shumë bujë po përgatiten për sezonin e ri

Pas kortezisë së respektimit të një minutë heshtjeje në nderim të emrit të madh të Kujtim Majacit, skuadra fierake ka vijuar normalitetin e përgatitjeve të saj. Janë seanca të përgatitura me kujdes nga trajneri Karishik, kur mbeten ditët e fundit që skuadra zhvillon në Fier, përpara se të largohet në fazën përgatitore në Serbi. Edhe pse po punohet fort me grupin që trajneri Karishik ka në dispozicion, ende organika e skuadrës duket e paplotësuar, pasi sërish ekipi do të jetë në lëvizje dhe në kërkim në merkato, duke dashur të paktën të sigurojë edhe dy futbollistë të tjerë, një portier dhe një mesfushor të majtë, a ndoshta dhe një mbrojtës, për të cilët pak gjasa ka që të jenë bashkë me ekipin këto ditë.

Duke vëzhguar kontigjentin e lojtarëve që ka në dispozicion aktualisht Apolonia, mund të thuash se krijon një lloj garancie për sezonin e ardhshëm. Realisht nuk është bërë ndonjë merkato e fryrë dhe me shumë emra, të paktën deri tani. Përsa i përket tregut të huaj, ai ka qenë i balancuar, pasi janë larguar dy futbollistë dhe janë ofruar dy të tjerë. Kështu, pas largimit të mbrojtësit Sreçkoviçit dhe mesfushorit Semir Haxhibuliç, në ekip janë bashkuar dy futbollistë të tjerë serbë, mesfushori Ragipoviç dhe sulmuesi Iliç.

PORTA ‑ Aktualisht është i sigurt Egland Haxho dhe është pranë nënshkrimit dhe ish‑portieri i kësaj skuadre, Elton Hazizi, ndërsa dinamoviti Alban Hoxha duket se nuk ka dashur të jetë sërish pjesë e fierakëve. Me dy portierë në dispozicion, nga të cilët njëri i sigurt për momentin, trajneri Karishik ka kërkuar që të sigurohet edhe një tjetër “guardian”, pasi kjo do të krijonte më shumë qetësi dhe garanci në një kampionat të gjatë në përmbajtje të tij.

MBROJTJA ‑ Pas largimit të mbrojtësit të majtë Aleksandër Sreçkoviç, është bashkuar me ekipin mbrojtësi 30‑vjeçar Ilirjan Mërtiri, i cili është rikthyer në Fier, pasi ka luajtur me ekipe të tilla si Skënderbeu dhe Besa. Të këtij reparti janë edhe futbollistët Shoshi, Ferizoviç dhe Elmazi, të cilët janë mbrojtës të mirëfilltë, por nevojat e ekipit mund t’i përmbushin sipas nevojave edhe futbollistë të tillë, si Kelmendi apo dhe ndonjë tjetër mesfushor i tërhequr. Gjithsesi, duket se edhe “prapavija” ka nevojë për emra të tjerë.

MESFUSHA ‑ Duket reparti më i kompletuar, edhe pse ka shumë futbollistë që ende nuk kanë nënshkruar. Ajo që bie në sy në mesfushë është fakti se janë disa ish‑futbollistë të Apolonisë që kërkojnë të rikthehen në skuadër. Kështu, ky repart ka futbollistë të tillë, si Gega, Bratja, Kelmendi, Hoti, i ardhuri i fundit nga Serbia, Ragipoviç. Por, në emrat që lanë luajtur me Apoloninë, mund të përmendim edhe dy mesfushorë: Gërçon dhe Mihon, pa harruar këtu edhe Agim Meton që do të rinovojë kontratën me skuadrën fierake. Në këtë repart, janë larguar Çerçizi dhe Klodian Asllani dhe serbi Semir Haxhibuliç. Trajneri Karishik është i interesuar për një mesfushor të majtë, për të kompesuar dhe largimin e serbit Haxhibuliç.

SULMI ‑ Arbër Dhrami, Sead Haxhibuliç, Iliç, Bërkiç… Dy të parët duket se janë të sigurt që do të vazhdojnë të jenë të Apolonisë, duke llogaritur dhe sulmuesin Iliç, ndërsa janë shtuar pikëpyetje të shumta për Bërkiç, edhe pse kontrata e tij me fierakët nuk ka skaduar. Duket se golshënuesi më i mirë i Apolonisë sezonin e kaluar nuk i ka marrë dhe aq me qetësi “përkëdheljet” e skuadrave të tjera të interesuara për të. Nga ky repart është larguar vetëm futbollisti i ri i talentuar, Odise Roshi që tani luan për Flamurtarin.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Korrik 2009
H M M E P S D
« Qer   Gus »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Advertisements
Këtë e pëlqejnë %d blogues: