KF APOLONIA

“Serbomania”, dukuria e re tek Apolonia

Posted on: Korrik 26, 2009

aplonia

Janë sërish 5 futbollistë serbë që pritet të startojnë sezonin me ekipin fierak

Vëmendja kryesore e drejtuesve të klubit të Apolonisë, tifozëve dhe vetë lojtarëve, është më tepër e përqendruar në merkaton e skuadrës. Kështu, pas dy blerjeve të reja që kanë ardhur nga Serbia, si Iliç dhe Ragipoviç, grupi duket se ka marrë më tepër formë, pasi janë bashkuar edhe dy sulmuesit po nga vendi fqinj, Mladen Bërkiç dhe Sead Haxhibuliç, pas përvojës në pjesëmarrjen europiane me Dinamon. Deri tani, numri i futbollistëve të huaj tek Apolonia shkon në pesë të tillë, tre prej të cilëve do të luajnë në sulm. Të gjithë këta lojtarë vijnë prej Serbisë. Duhet thënë se po kaq ka qenë edhe vjet numri i futbollistëve serbë që e mbyllën kampionatin me Apoloninë. Vetëm gjatë një edicioni të përfunduar dhe hapave të para të një edicioni tjetër, tek Apolonia ka pasur një vërshim lojtarësh me kombësi serbe. Kështu, ngjyrat e fierakëve i kanë mbrojtur gjashtë lojtarë në kampionatin e kaluar: Aleksandër Sreçkoviç, Pedrag Mirçeta, Semir Haxhibuliç, Mladen Bërkiç, Edin Ferizoviç dhe Sead Haxhibuliç, këta dy të fundit ardhur gjatë merkatosë së dimrit. Nga Apolonia është larguar Mirçeta në mes të kampionatit dhe, me sa duket, nuk do të jenë më pjesë e ekipit as mbrojtësi Sreçkoviç dhe as mesfushori Haxhibuliç. Dy emrat e rinj, Iliç dhe Ragipoviç, e çojnë në tetë numrin e lojtarëve serbë tek Apolonia, duke filluar që nga 2008-ta, duke krijuar të ashtuquajturin fenomen “serbomania”, të nisur që në kohën kur drejtonte Gerti Haxhiu dhe të vazhduar në këtë rrugë nga trajneri Karishik. Tashmë, emrat dhe futbollistët e tjerë që do të jenë pjesë aktive e merkatos së Apolonisë, do t’i përkasin tregut vendës, aty ku fierakët duket se kanë më shumë vështirësi për të bindur futbollistët e objektivave të tyre për t’u veshur me kostumin bardhejeshil. Por nuk është ky i vetmi problem. Përveç kërkimit me forcë të një portieri dhe të një mbrojtësi të majtë, Apolonia nga ana tjetër duhet të bëjë çmos për të ruajtur futbollistët cilësorë që ka, një problem ky që është rikthyer te fierakët. Kështu, serbët e sulmit, Bërkiç e Haxhibuliç, me paraqitjet e tyre në kampionatin e kaluar dhe me prezantimin me ngjyrat e Dinamos në ndeshjet në Europë, po joshen nga ekipe të tjera. Vetë futbollistët nuk duan të japin një prononcim në këtë drejtim, duke lënë të nënkuptuar se këto janë çështje që u takojnë drejtuesve të klubit. Por jo vetëm kaq. Edhe për qendërmbrojtësin Shoshi duket se ofertat nuk do të kenë të mbaruar ndonjëherë, sa kohë që do të ekzistojë merkatoja. Së fundmi janë shfaqur edhe dy pista të reja interesimi për lojtarin në fjalë, njëra nga kategoria e dytë belge dhe tjetra nga Qipro. Por kapiteni edhe një herë thotë: “Kam kontratë me Apoloninë.”

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Korrik 2009
H M M E P S D
« Qer   Gus »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Advertisements
Këtë e pëlqejnë %d blogues: